خرید بلیط سیستمی بلیت چارتری

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 07138317700
  • 09172928183

به هنگام ورود به فرودگاه ، ارئه بلیط، تحویل بار و دریافت کارت پرواز ، عبور از خطوط کنترل و امنیت و سوار شدن بر هواپیما از جمله کارهایی مهمی است که در این متن به آنها اشاره شده است .

Check – in ارائه بلیط ، تحویل بار و دریافت کارت پرواز

برای ورود پروازهای داخلی 24 ساعت قبل از پرواز امکان check – in  اینترنتی وجود دارد. اگر check – in اینترنتی انجام داده‌اید و چمدانی هم برای فرستادن به قسمت هواپیما ندارید ، کافی است با کارت پرواز پرینت شده در دست ، به گیت پرواز مراجعه و پرواز کنید . اگر بار همراه دارید ، کاغذهای اطلاعات tag  مربوط به پرواز قبلی را از چمدان‌تان جدا کنید و چمدان را در bag drop  بگذارید .

اگر check – in اینترنتی انجام نداده‌اید ، باجه‌های خودکار داخل فرودگاه هم همان کار را می‌کنند.

check – in کنید و پرینت کارت پرواز بگیرید . در ادامه هم بخش بار و bag drop  و غیره .

اگر هم مجبورید check – in را کلاً دستی انجام دهید ، پس آماده‌ی صف‌های طولانی‌تری باشید . مدارک خود را هم قبل از رسیدن به پیش‌خوان آماده کنید .

خطوط کنترل امنیت سریع

در بعضی از فرودگاه‌ها برای تسریع کنترل امنیت، به مسافرانی که پروازهای مکرر دارند و نامشان قبلاً ثبت‌شده ( pre-registered)  یا گاهی مسافرانی که پول اضافه‌تری برای این کار پرداخته‌اند ، خدمات کنترل امنیت سریع ارائه می‌شود.

Boarding سوار کردن

ترتیب سوار کردن مسافران را معمولاً خدمه‌ی پرواز تعیین می‌کنند . معمولاً مسافران صندلی‌های عقب هواپیما ،د مسافران Business Class و مسافرانی که نیازهای خاصی دارند در اولویت هستند. گاهی که هیچ ترتیبی وجود ندارد سعی می‌کنند از مسافران ته هواپیما شروع به مسافران گیری کنند که البته این موضوع  اغلب رعایت نمی‌شود و ترافیک راهرویی در هواپیما رخ می‌دهد . اگر از نشستن طولانی در فضای تنگ کابین هواپیما فراری هستند ، آن‌قدر در سالن بنشینید که آخرین نفری را هم که دارد از گیت رد می‌شود با چشم بدرقه کنید بعد خودتان را به ته صف برسانید .

Jet lag

Jet lag  سردرگمی زمانی است وقتی‌که شما به‌جای دیگری با اختلاف‌زمانی با مبدأتان سفر می‌کنید ساعت خواب / بیداری و شب و روزتان به هم می‌ریزد و شما را خسته و کلافه می‌کند . تأثیر jet lag روی آدم‌های مختلف متفاوت است ، اما به‌طورکلی وقتی در یک پرواز ، بیشتر از دو منطقه زمانی (time zone ) را پشت سر بگذاریم ، jel lag  شدیدتر است . نام‌گذاری آن‌هم از وقتی بود که مسافرت با هواپیماهای جت ، فراگیر شد . خب سریع بودند و مسافت زیادی را در زمان کوتاهی طی می‌کردند و مسافران سردرگم به‌جا می‌گذاشتند.

خیال نکنید که بلای jet lagدر اختلاف‌زمانی‌های زیاد سرتان می‌آید ، کافی است 5-6 ساعت اختلاف داشته باشید، آن‌وقت تا شما بخواهید عادت بیدار شدن‌های 2 صبحی را از سرتان بیندازید و شب و روزتان سر جای خودشان برگردند ، حسابی کلافه خواهید شد.

یکی از روش‌های غلبه بر jet lag این است که شب قبل از پرواز خوب بخوابید ، در هواپیما بخوابید . فیلم دیدن و بازی کردن و نگران وقت بودن را کنار بگذارید و هرچقدر ،هرکجا توانستید فقط بخوابید ! به مقصد که رسیدید ساعت مبدأتان را کل فراموش کنید و سعی کنید فقط با ساعت جدید خودتان را تطبیق دهید.

اگر قرار است صبح به مقصد برسید ، مثلاً 7 صبح سعی کنید روز خوبی را در مقصدتان شروع کنید . صبحانه را که حتماً در هواپیما خورده‌اید، به گشت‌وگذار بروید و از هوای تازه و نور آفتاب لذت ببرید . خسته هستید ، تا بعدازظهر هم خسته‌تر شوید ، ولی خودتان را سرگرم کنید که نخوابید . شب بعد از شام به تختخواب بروید . مطمئن باشید آن‌قدر خسته هستید که تمام شب را راحت بخوابید و صبح روز بعد را، بی jet lag عادی‌تر شروع کنید .

روز اول به‌محض رسیدن ، رانندگی طولانی نکنید . خسته‌تر می‌شوید و زودتر از پا درمی‌آیید .

راهکارهایی برای فرار از خستگی در پروازهای طولانی‌مدت

مسافران پروازهای economy که پروازهای طولانی دارند در معرض مشکلی به نام ترومبوز وریدی عمقی (DVT) هستند . به علت نشستن طولانی خون در سیاهرگ‌ها لخته می‌شود و معمولاً هم پاها را بیشتر درگیر می‌کند . بااینکه اتفاق نادری است ولی بهتر است پیشگیری‌های لازم را انجام دهید:

-         هر دو ساعت یک‌بار در راهروی هواپیما راه بروید و اندامتان را بکشید . حتی رفتن به دستشویی هم بهتر از اصلاً تکان نخوردن است .

-         پس بهتر است در صندلی‌های نزدیک به راهرو نشسته باشید تا سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید بلند شوید و راه بروید.

-         آب و کلاً نوشیدنی‌های بدون الکل و بدون کافئین زیاد بخورید.

چه وسایلی اجازه ورود به هواپیما را دارند؟

جمع‌کردن اسباب و اثاثیه برای مسافرت هوایی می‌تواند کمی گمراه‌کننده باشد ، بخصوص با قوانینی که برای حمل بار در سفرهای هوایی وجود دارد . برای اینکه بدانید چه وسایلی اجازه ورود به هواپیما دارند و چه وسایلی ندارند بهتر است این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

موقع جمع‌کردن چمدان برای مسافرت هوایی ، این موضوع که چه وسایلی اجازه ورود به  هواپیما دارند به یک معما تبدیل‌شده است . با قوانین حمل بار هواپیمایی که هرروز در حال تغییر است ، در آخر مجبور می‌شوید چمدان را بازکرده و وسایل را برای بررسی امنیت بیرون بریزید؛ و به خاطر وسیله کوچکی مثل یک بطری آب مجبور خواهید بود دوباره چمدان را باز و بسته کنید و تمام مدت نگاه‌ها و زمزه‌های تلخ مسافران پشت سری خود را تحمل کنید. حالا شما دو کودک یا نوجوان یا دو یا سه کیف دستی هم به آن اضافه کنید؛ در اینصورت کلافه و خسته خواهید شد. پس بهترین کار این است که قبل و موقع بستن چمدان بدانید که چه وسایلی اجازه ورود به هواپیما را دارند.

اگر بخواهیم بر اساس گروه‌بندی‌های مختلف در مورد وسایلی که می‌توانند به هواپیما راه پیدا کنند جلو برویم ، با موارد زیاد روبرو خواهیم شد . بر این اساس در مورد دو دسته‌ی اصلی از آن‌ها صحبت  می‌کنیم :

مایعات و غذاها

تحت شرایط خاصی اجازه‌ی واردکردن مایعات به داخل هواپیماها وجود دارد. مقدار و چگونگی آوردن آن، مسئله‌ای است  که قانونی بودن یا نبودنش را مشخص می‌کند. بر اساس قوانین موجود در ایرلاین ها آوردن بیشتر مایعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپیما قانونی هستند، فقط به شرطی که در مخزن‌های ۱۰۰ گرمی یا کم‌تر قرار گیرند. تمام مخزن‌ها باید در یک کیسه‌ی تمیز، یک لیتری، پلاستیکی و زیپ‌دار قرار داده شوند؛ و هر مسافر اجازه‌ی حمل فقط یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد. این قانون برای مایعاتی است که در کیف‌های دستی و همراه حمل می‌شوند. اما برای بارهای تحویل داده شده به انبار هواپیما چنین محدودیتی نیست.

برقی

لپ‌تاپ را هم می‌توانید با خودتان به کابین هواپیما ببرید، هم در انباری هواپیما بگذارید. با توجه به خطرهای احتمالی یا آسیب دیدن، وسایل برقی مانند لپ‌تاپ، آی‌پد، تبلت‌ و گوشی‌های همراه را بهتر است در انباری هواپیما نگذارید مگر آنکه به‌صورت ایمنی بسته‌بندی و قفل‌شده باشند. هنگام عبور از گیت‌ امنیتی فرودگاه لازم است که لپ‌تاپتان را از کیف خارج کنید. پس کیف لپ‌تاپتان را سفت و محکم نبندید و قفل نکنید تا امکان دسترسی سریع به آن موجود باشد. چنین بازرسی برای دوربین‌های فیلم‌برداری وجود دارد. برای بازرسی سریع، کیف‌های لپ‌تاپی را که راحت‌تر بشود بازرسی کرد تهیه کنید. این کیف‌ها اکثراً باید قسمت جداگانه‌ای برای لپ‌تاپ داشته باشند و فقط لپ‌تاپ بیرون آورده می‌شود، نه دیگر وسایل.

وسایل برقی کوچک مانند ام‌پی‌تری پلیر و کنسول‌های بازی دستی را در جیب بالای کیف‌ یا نزدیک آن قرار دهید تا امکان دسترسی سریع به آن‌ها باشد، تا اگر زمانی بخواهند وسایل شما را بازرسی کنند، راحت بتوانید آن‌ها را بیرون آورید. اگر وسایل‌ برقی را در کیف‌دستی خود بگذارید، به‌عنوان وسایلی که وارد کابین هواپیما می‌شوند در نظر گرفته می‌شود. لطفاً از خدمه‌ی هواپیما در مورداستفاده از وسایل برقی در داخل هواپیما سؤال کنید.

یک نکته‌ در مورد باتری :باتری‌های لیتیومی جدا را باید با خودتان داشته باشید و نباید وارد انبار هواپیما شوند. مگر آنکه داخل وسایلی مانند دوربین باشند که در این صورت می‌تواند هم در انباری هواپیما گذاشته شوند، هم همراه خودتان در کابینه باشد.

وسایل‌ تحویل داده‌شده به انبار

در زیر لیستی از وسایلی وجود دارد که تنها اجازه دارند به انبار هواپیما فرستاده شوند و بردنشان با خودتان به کابین هواپیما ممنوع است:

وسایل بُرنده: تیزبُر، یخ خردکن، ساطور، تیغ اصلاح، شمشیر و چاقو‌ها

وسایل ورزشی: دستکش‌های بیس‌بال، وزنه، چوب‌های گلف، چوب اسکی، باتوم و چوب بیلیارد

 سلاح‌های گرم: مهمات، تفنگ بادی، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ی کپی‌شده، اسلحه‌های ساچمه‌ای، قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی اسلحه

  وسایل سنگین: تبر، سیخونک دام، چکش، مته، اره، وسایلی با درازای 7 اینچ و بیشتر

وسایل دفاع شخصی: باتوم، چماق، پنجه‌بوکس، شوریکن، باتوم پاسبان، جنگ‌افزار

دیگر وسایل ممنوعه

لیستی از وسایلی که درهرصورت ورود آن‌ها ممنوع است:

ü     باروت

ü     ترقه

ü     دینامیت

ü     مواد منفجره‌ی پلاستیکی

ü     بمب

ü     شعله‌

ü     وسایل منفجره‌ی کپی شده

ü     شعله‌های گازی

ü     فندک‌های شعله‌ای

ü     کبریت‌هایی که تحت هر شرایطی روشن می‌شوند

ü     کلر برای استخر و جکوزی

ü     کیسه‌ هوای اتومبیل

ü     سموم

ü     وسایل رادیواکتیو

ü     فاسدکننده

ü     وسایل آهن‌ربایی